Kiedy warto wybrać samochód poleasingowy?

Kupowanie samochodów wykorzystywanych wcześniej w ramach umów leasingowych przez większe i mniejsze firmy stało się jednym z bardziej popularnych sposobów na znalezienie odpowiedniego pojazdu w korzystnej cenie. Zakup samochodu poleasingowego może przynieść wiele korzyści zarówno ze względu na specyfikę oferowanych aut, jak i na samą procedurę sprzedaży. Przyjrzyjmy się bliżej zaletom nabywania samochodów pochodzących z tego źródła.

Co przemawia za zakupem auta poleasingowego?

Samochody poleasingowe to w większości pojazdy, które były wykorzystywane przez firmy na podstawie umów zawieranych z bankami lub innymi instytucjami oferującymi taką możliwość, np. zajmującymi są obsługą flot. Po końcu umowy auta są zwykle zwracane, a na ich miejsce wybiera się nowe. Leasingodawcy proponują więc pojazdy kolejnym zainteresowanym, także w formie tradycyjnej sprzedaży. Zakup aut poleasingowych cieszy się dużym zainteresowaniem z wielu powodów. Samochody sprzedawane w ten sposób mają udokumentowaną przeszłość i jasny status prawny, kupujący nie musi się więc obawiać, że zostały skradzione lub są objęte zastawem. W większości przypadków auta tego rodzaju są zadbane – leasingodawcy nierzadko zawierają w umowach klauzule zobowiązujące użytkowników do zachowania pojazdu w stanie niepogorszonym ponad zwykłe zużycie. Często pojazdy poleasingowe prezentują się tak samo, jak wyjeżdżające prosto z salonu, ich cena jest jednak zdecydowanie niższa.

Czy kupno samochodu poleasingowego w dobrym stanie technicznym jest możliwe?

Jednym z mitów dotyczących aut poleasingowych jest to, że są one bardzo wyeksploatowane. Choć takie przypadki się zdarzają, to w wielu zawieranych obecnie umowach znajdują się limity kilometrów, jakie auto może przejechać w ciągu miesiąca lub roku. Użytkownicy są też zobowiązaniu do ich właściwego serwisowania. Czynności związane z przeglądami są zresztą najczęściej wykonywane przez wyspecjalizowane w tym firmy, a ponieważ leasingodawcy zależy na zachowaniu auta w dobrym stanie, więc zwykle przestrzega się wszystkich zaleceń producenta odnośnie do zakresu obsługi i jej terminów. Warto też pamiętać, że auta poflotowe, jeśli były naprawiane, to nie „metodami domowymi”, a przy użyciu specjalistycznego sprzętu i odpowiednich oryginalnych części ze względu na gwarancję.