Co bardziej się opłaca – raty czy kredyt na auto?
Zakup samochodu wiąże się z poważnym wydatkiem, przed podjęciem ostatecznej decyzji warto więc dokładnie sprawdzić dostępne formy finansowania. Do najczęściej wybieranych przez nabywców należą zwykle zakupy na specjalny kredyt samochodowy lub na raty płacone w ramach zwykłego kredytu konsumpcyjnego. Przyjrzyjmy się bliżej opłacalności obu tych metod.
Kredyt samochodowy – czy warto?
Zgromadzenie gotówki potrzebnej do zakupu auta może stanowić pewien problem, zwłaszcza gdy decyzja o zakupie zapada w stosunkowo krótkim czasie. Choć taka forma finansowania jest najtańsza, to często oznacza konieczność odwleczenia transakcji do momentu, w którym ilość odłożonych pieniędzy będzie wystarczająca do zapłacenia za auto oraz pokrycia związanych z nim kosztów – głównie opłacenia ubezpieczenia. Wzięcie kredytu oznacza, że pojazd można kupić niemal „od ręki”, pożyczone środki trzeba jednak będzie zwrócić wraz z prowizją i opłatami pobieranymi przez bank, a także powiększone o naliczone oprocentowanie. Do dyspozycji osób decydujących się na kredyt są zwykle specjalne oferty banków specjalizujących się w obsłudze takich zakupów. Oferują one przyspieszone procedury, a nierzadko także promocyjne oprocentowanie. Jest to możliwe, ponieważ zabezpieczeniem kredytu staje się kupowane auto. Bank wymaga jednak zwykle wykupienia pełnego AC, a nierzadko także dodatkowych ubezpieczeń. Opłacalność kredytu samochodowego zależy od poziomu stóp procentowych – jeśli są one niskie, niższe będzie też oprocentowanie, a zatem ponoszone w związku z tym koszty.
Wróć
Kredyt ratalny na zakup auta
W przypadku, gdy kwota brakująca do zgromadzenia środków na zakup samochodu nie jest bardzo wysoka, wiele osób decyduje się na sfinansowanie go przy pomocy typowego kredytu konsumpcyjnego. Kredyty tego rodzaju są udzielane niemal „od ręki” i zwykle nie wymaga się przy nich dodatkowych dokumentów i zaświadczeń. Niestety ich koszt jest na ogół znacznie większy niż typowych kredytów samochodowych, co wynika po części z tego, że bank nie ma dodatkowych zabezpieczeń, co wiąże się z wyższym ryzykiem. Droższy kredyt ratalny będzie więc dobrym rozwiązaniem przy zakupach okazyjnych, gdy dodatkowe środki są potrzebne w bardzo krótkim czasie. Sprawdzą się też wówczas, gdy kwota będzie niska, a okres kredytowania niezbyt długi.