fbPageView
Sprzedaż:22 846 30 24
Ubezpieczenia:663 564 979
Serwis czynny: pn-pt: 8:00-18:00, sob: 10:00-15:00

Jakie dokumenty musi posiadać auto kontraktowe?

Samochody kontraktowe są pojazdami, potocznie nazywanymi poleasingowymi. Zgodnie z definicją auta kontraktowe to pojazd wykupiony z leasingu, który należy zarejestrować. Aby to zrobić, wymagane jest kilka dokumentów. Warto już wcześniej je przygotować, aby sam proces rejestracji przebiegł sprawnie i bez dodatkowych utrudnień. Sam proces rejestracji nie jest skomplikowany, a jego przebieg zależy od osoby rejestrującej i okoliczności.

Jakie dokumenty musi posiadać samochód pokontraktowy?

Pojazdy poleasingowe mogą być rejestrowane przez leasingobiorcę lub przez osobę kupującą samochód od leasingobiorcy. Jeżeli to my jesteśmy leasingobiorcami i rejestrujemy samochód pokontraktowy, to leasingodawca musi dostarczyć nam takie dokumenty jak:

  • Karta pojazdu,
  • Faktura VAT wykupowa,
  • Aktualny KRS leasingodawcy – wymagany w niektórych jednostkach wydziału komunikacji, zwłaszcza jeżeli dane podane w dowodzie rejestracyjnym są inne niż dane na fakturze.
Wróć

Od siebie musimy dołączyć dowód rejestracyjny i tablice, oraz odpowiedni wniosek, wypełniony i podpisany przez nas. Każdy rejestrowany pojazd pokontraktowy musi posiadać aktualne badanie techniczne. Jeżeli pojazd poleasingowy nie zostanie zarejestrowany przez leasingobiorcę, lecz ten postanowi go sprzedać od razu, to kolejny właściciel samochodu pokontraktowego oprócz standardowych dokumentów i umowy kupna – sprzedaży wystawionej przez osobę sprzedającą pojazd musi posiadać oryginał faktury pośredniej. Faktura pośrednia jest dokumentem poświadczającym wykup pojazdu od leasingodawcy i przeniesienie własności na leasingobiorcę, który właśnie sprzedaje ten pojazd.

Takie działanie ma na celu określenie drogi pojazdu dla wydziału komunikacji. Obecnie istnieje obowiązek zgłoszenia wykupu pojazdu poleasingowego w ciągu 30 dni od dokonania transakcji. Niezastosowanie się do tego grozi karą pieniężną. Zarejestrowanie pojazdu poleasingowego nie sprawia dużo kłopotu, a ceny takich samochodów w specjalistycznych skupach są o wiele niższe niż aut z salonu. Pojazdy poleasingowe bardzo często są w idealnym stanie, dlatego warto zastanowić się nad zakupem właśnie takiego auta.

Wróć

Umów się na usługę