fbPageView
Sprzedaż:22 846 30 24
Ubezpieczenia:663 564 979
Serwis czynny: pn-pt: 8:00-18:00, sob: 10:00-15:00

Wynajem długoterminowy aut – czy to się opłaca?

Pomimo tego, że wynajem długoterminowy aut pojawił się na polskim rynku już kilka lat temu, to właśnie w ostatnim czasie cieszy się coraz większą popularnością. Taka forma finansowania stanowi bowiem ciekawą alternatywę dla popularnego leasingu lub też kredytu w banku na zakup nowego samochodu. Wiele osób ma jednak dużo wątpliwości co do takiego sposobu dzierżawy pojazdu. Kiedy więc wynajem długoterminowy aut jest opłacalny?

Co to jest wynajem długoterminowy samochodów?

Pod pojęciem tym kryje się użytkowanie samochodu w zamian za uiszczanie stałej, miesięcznej opłaty (przez okres, który został określony w umowie). Część osób może jednak nadal nie znać zasadniczych różnic pomiędzy wynajmem długoterminowym a leasingiem. Po pierwsze, należy mieć na uwadze, że pierwszy z wariantów posiada najczęściej dodatkowy pakiet usług tzw. full service leasing. Przez to dodatkowe koszty z użytkowania pojazdu wynikają głównie z tankowania paliwem. Ponadto, opcja ta nie wymaga dokonania wpłaty własnej (przy leasingu jest to czasami nawet 20%) oraz oznacza dla kierowcy minimum formalności (większość spraw bierze na siebie wypożyczalnia).

Wróć

Jeśli jednak klient po upływie umowy chce wykupić auto na własność, zdecydowanie bardziej opłaca mu się to dokonać na warunkach leasingu. Wówczas nabędzie samochód po preferencyjnej cenie, z kolei w przypadku wynajmu długoterminowego koszt ten jest zazwyczaj bardzo wysoki, a tym samym inwestycja nieopłacalna.

Długoterminowy wynajem aut – dla kogo jest przeznaczony?

Okazuje się, że z opcji tej korzystają zarówno firmy, jak i osoby prywatne. W pierwszym przypadku przemawiają takie korzyści jak: możliwość wymiany auta (średnio co 2 do 5 lat), minimum formalności i stałe koszty. Klienci prywatni na długoterminowy wynajem samochodów decydują się najczęściej wtedy, gdy nie mają wystarczającej gotówki na zakup pojazdu, a nie chcą (lub nie mają sposobności) wziąć kredytu w banku.

W obu przypadkach usługa ta wydaje się być opłacalna, bowiem jak zostało wcześniej wspomniane: podlega ona stałej, miesięcznej stawce. Całościowy koszt wynajmu zostaje obliczony na podstawie czasu trwania umowy oraz modelu auta. Warto jednak dokładnie sprawdzić czy wypożyczalnia nie przewiduje w regulaminie dodatkowych kosztów m.in. związanych z przekroczeniem limitu kilometrów.

Inne warianty

Z licznych rozrachunków wynika, że długoterminowy wynajem jest opłacalną opcją dla osób, których nie stać na zakup nowego samochodu. Nie jest jednak jedynym z dostępnych wariantów. Doskonałym rozwiązaniem jest także wizyta w salonach, które posiadają w swojej ofercie auta poleasingowe. Zakup takiego pojazdu odbywa się na wyjątkowo korzystnych warunkach. Po pierwsze, są to najczęściej auta 2- lub 3-letnie, posiadające niewielki przebieg. Po drugie, pomimo tego, że często objęte są nadal gwarancją, to i tak ich cena jest kilkanaście procent niższa. Dzięki szczegółowo udokumentowanej historii pojazdów można z łatwością oszacować czy taka inwestycja jest opłacalna.

Bez wątpienia, długoterminowy wynajem aut zdobywa coraz szersze grono zwolenników. Jest ciekawą alternatywą w porównaniu z leasingiem, ponieważ zakłada minimum formalności oraz dodatkowych opłat. Jeśli jednak klientowi zależy na nabyciu pojazdu po upływie umowy, to zdecydowanie bardziej opłacalny jest zakup samochodu poleasingowego.

Wróć

Umów się na usługę